הטיפולים שלנו

השתלות שיניים

השתלות שיניים

שתלים דנטאליים משפרים את איכות החיים. הם נועדו כדי לספק בסיס לשיניים חלופיות אשר נראים, מרגישים ומתפקדים כשיניים אמיתיות. בעזרת השתלים הדנטאליים אפשר לשוב לאכול כמעט כל דבר, בידיעה שהשיניים יראו טבעית ונשמרים תווי הפנים.

מה הם שתלים דנטליים ?

השתל הדנטלי מורכב מתומכן עדין העשוי מטיטניום אשר מוכנס ללסת בגישה ניתוחית ומטרתו למלא מקום ולתמוך באיזורים בהם השיניים חסרות. למעשה התומכנים הנ"ל משמשים כעוגני מתכת ומהווים תחליף עבור שורש השן.  לאחר הכנסת התומכן לאיזור המיועד, מתרחשת תגובה גרמית במהלכה מתרחשת בניית עצם מסביב ולתוך התומכן וזה מהווה בסיס חזק עבור התותבות. הקצוות הזעירים של טיטניום אשר בולטים  מהחניכיים מתחברים בהמשך אל השתל, וזה מהווה תשתית יציבה להרכבת שיניים תותבות.

חשוב לציין, שמטרת השתלים היא גם לשמור על תווי פנים , ולמנוע את נסיגת החניכיים (הפחתה בנפח העצם בלסתות בהעדר השיניים).

עבור רוב החולים, ההשתלה נעשית בשני שלבים. ראשית, השתלים ממוקמים בתוך עצם הלסת . ובמהלך פרק זמן הנע בין שלושה עד שישה החודשים לאחר ניתוח, השתלים מתקבעים בהדרגה בתוך הלסתות. במהלך תקופה זו ניתן להרכיב תותבות זמניות על מנת לאפשר אכילה של מזון רך. בפרק זמן הזה רופא שיניים המטפל מתכנן ומכין את התותבות הקבועות. לאחר שהמשתלים מתקבעים בתוך העצם, מתחיל השלב השני שבמהלכו המשתלים כבר יציבים וימשמשים כעוגנים לשיניים תותבות. מבחינת מראה חיצוני, המשתלים נראים כבלטי מתכת קטנים הבוקעים דרך החניכיים, לאחר הרכבת שיניים תותבות הבלטים הנ"ל לא נראים לעין.

תהליך ההשתלה והרכבת שיניים תותבות הקבועות נמשך בין חצי שנה עד 8 חודשים. התהליך מתוכנן כך שהמטופלים ירגישו אי נוחות מינימאלית בתפקודם היום יומית.

התקדמות כירורגית

היום התקדמות טכנולוגית בתכנון ויצירת השתל הדנטלי מאפשרת לרופא שיניים לבצע השתלה בפעם אחת. שתלים אלה אינם דורשים הליך נוסף, אך כן דורשים לפחות שישה שבועות של זמן החלמה בתרם הרכבת כתרים סופיים. במצבים מסוימים קיימת אפשרות להשתלה מייד לאחר העקירה ובכך ניתן לצמצם עוד יותר את מספר הניתוחים.
הרכבת מתשלים דנטליים מתרחשת בשיתוף פעולה הדוק בין רופא שיניים המשקם וכירורג פה ולסת . אמנם המנתח מבצע את ניתוח ההשתלה, עקירות השיניים ראשוניות והשתלת עצם במידת צורך, רופא השיניים המשקם ( רופא השיניים שלך ) מלווה אותך לאורך כל הדרך, מתאים ומקבע את התותבות הן הזמניות והן הקבועות .

אילו סוגי תותבות זמינים?

תותב בודד ( כתר ) משמש כתחליף לשן חסרה – כל תותב כזה מחובר אל שתל של עצמו. תותבת חלקית ( גשר קבוע ) יכולה להחליף שתיים או יותר שיניים חסרות בעזרת שתיים או שלושה שתלים בלבד. תותבת מלאה ( גשר קבוע ) מחליפה את כל השיניים בלסת העליונה או התחתונה. מספר השתלים משתנה בהתאם לסוג של התותבת המומלצת ( נשלפת או קבועה). תותבת נשלפת ( על שן ) מתחברת למוט או לכדור בתוך שקעים, בעוד שאת התותבת הקבועה ניתן להסיר רק אצל רופא שיניים.

רופא השיניים יבצע את ההשתלה במרפאתו, בתנאים המתקרבים לתנאים של חדר ניתוח, על מנת לספק סטריליות מירבית. ניתוח הדורש אשפוז בבית חולים מיועד עבור חולים בעלי צרכים רפואיים או הרדמה מיוחדים או למי שצריך השתלת עצם נרחבת הכוללת לקיחת גראפט מלסת, עצבם הירך או עצם השוק.

מדוע שתלים דנטליים?

מרגע ההיכרות עם השתלים הדנטללים, מגיעים אל ההבנה שישנה דרך לשפר את איכות החיים. כאשר חסרות מספר שיניים – בין אם זה מצב חדש או משהו שאתה חי איתו במשך שנים – רוב הסיכויים שאף פעם אין הסתגלות מוחלטת עם איבוד חלק כה חיוני של עצמך.שתלים דנטליים יכולים להיות פתח לחידוש ביטחון עצמי ושקט נפשי.ד"ר פר-איבגר בראנמרק (Per- Ingvar Branemark) , מנתח אורתופדי ומדען השבדי,  המציא את המושג לשיקום הפה לפני יותר מ -35 שנים. בעזרת המחקר החלוצי שלו, ד"ר בראנמרק החזיר איכות חיים וביטחון עצמי למיליוני אנשים המתוסכלים בשל אובדן השניים.

מדוע לבחור שתלים דנטליים על פני סוגים מסורתיים יותר של שיקום פה?

ישנן מספר סיבות : למה להקריב את המבנה של השיניים השכנות על מנת ליצור גשר עבור חלל? בנוסף, הסרת התותבת למשך הלילה עלולה ליצור אי נוחות, שלא לדבר על תותבות שאינן מקובעות היטב ועשויות להחליק,  מביך למדי .

האם אתה מועמד לשתלים ?

אם אתה שוקל שתלים , עלייך לעבור בדיקה פומית יסודית: אנמנזה מפורטת לגבי היסטוריה רפואית בכלל והיסטוריה של טיפולי שיניים בפרט. אם הפה שלך אינו אידיאלי עבור השתלים, ישנם דרכים להתגבר על הבעייה כגון השתלת עצם לצורך הגדלת מסת העצם בלסתות.

מהו סוג ההרדמה שבשימוש?

ברב ההשתלות ,דנטליות ועצם ,מספיק לעשות הרדמה מקומית במרפאתו של רופא השיניים, עם או בלי הרדמה כללית.

האם שתלים צריכים טיפול מיוחד ?

ברגע שהשתלים נמצאים במקום, הם ישרתו אותך היטב במשך שנים רבות , בתנאי שדואגים לשמור על חלל הפה בריא. כלומר יש להשקיע זמן למען היגיינת פה טובה ( צחצוח ושימוש בחוט דנטלי ) ולקיים פגישות סדירות עם מומחים לרפואת השיניים.